Wyniki exit pools w wyborach merów Kijowa, Dniepropietrowska, Charkowa, Lwowa i Odessy. W zdecydowanej większości głównych miast Ukrainy kandydaci Bloku Petra Poroszenki przegrywają pierwszą turę

1171

Stacja telewizyjna 3s.tv i Komitet Wyborców Ukrainy opublikowały wieczorem 25 października wyniki exit pools w wyborach merów największych miast Ukrainy.

Kijów

Aktualny mer ukraińskiej stolicy były mistrz bokserski Witalij Kliczko reprezentujący Blok Petra Poroszenki zdobył w pierwszej turze przeszło 38 proc. głosów. W listopadzie, w drugiej turze wyborów o fotel mera powalczy najprawdopodobniej albo z liderem kijowskiego oddziału partii Samopomoc Serhijem Husowskim, albo z wywodzącym się z kręgu żołnierzy oddziałów ochotniczych parlamentarzystą Borysławem Berezą reprezentującym Partię Zdecydowanych Obywateli. Doniesienia z Kijowa mówią o trwających w kręgu Petra Poroszenki analizach, jakie wykazać mają, który z kontrkandydatów będzie łatwiejszym przeciwnikiem dla Kliczki. W zależności od wyniku ma dojść do sfałszowania wyników w taki sposób, by do drugiej tury przeszedł kontrkandydat sprawiający mniej trudności.

 

Dniepropietrowsk

Z przewagą niemal 10 pkt. proc. pierwszą turę wygrywa lider opozycyjnej wobec Poroszenki partii UKROP Borys Fiłatow. W drugiej turze zmierzy się z popieranym przez prezydenta-oligarchę liderem przefarbowanej Partii Regionów – Opozycyjnego Bloku Aleksandrem Wiłkułem.

 

Charków

W Charkowie w pierwszej turze merem został wybrany uzyskując niemal 60 proc. głosów obecny mer miasta Gienadij Kernes. Mający za sobą kryminalną przeszłość Kernes wskazywany jako jeden z liderów charkowskiej mafii aktywnie wspierał reżim Wiktora Janukowycza. Przed sądem w Połtawie toczy się jego proces w związku z oskarżeniami o porwania i torturowanie uczestników protestów Euromajdanu. Kernes kandydował w wyborach z list partii Odrodzenie wspieranej przez oligarchę Ihora Kołomojskiego.

 

 

Lwów

Na granicy wygranej w pierwszej turze znalazł się aktualny mer miasta Andrij Sadowyj reprezentujący partię Samopomoc. Jeśli nie uda mu się przekroczyć progu 50 proc. w listopadzie zmierzy się on z byłym wicespikerem ukraińskiego parlamentu Rusłanem Koszulynskym z nacjonalistycznej partii Swoboda.

 

Odessa

W Odessie, głównym portowym mieście Ukrainy zdecydowanym liderem pierwszej tury wyborów jest obecny wywodzący się z Partii Regionów mer miasta Giennadij Truchanow. Wyprzedza o 17 pkt. proc. kandydata Bloku Petra Poroszenki Aleksandra Borowika – doradcy gubernatora obwodu odeskiego Mikaela Saakaszwili. W latach 80-tych Borowik studiował w wyższej szkole KGB w Moskwie. Od lutego do maja 2015 r. pracował w ministerstwie rozwoju gospodarczego i handlu w rządzie Arsenija Jaceniuka (miał pełnić funkcję wiceministra, jednak do wręczenia formalnego aktu mianowania nigdy nie doszło). Jak się ocenia Truchanow praktycznie ma w kieszeni wygraną w drugiej turze.

 

 

Słabe wyniki kandydatów Bloku Petra Poroszenki we Lwowie, Charkowie i Dniepropietrowsku a także porażka uważanego za faworyta Aleksandra Borowika w Odessie komentowane są w Ukrainie, jako dowód na odrzucenie przez obywateli polityki prezydenta-oligarchy Petra Poroszenki nastawionej na restaurację oligarchiczno-feudalnego reżimu przy werbalnym podkreślaniu związków z Zachodem.

źródło: 3s.tv, Komitet Wyborców Ukrainy

fot. hromadske.tv