Koronawirus na Ukrainie: VIP sale dla wybrańców – smród i brud dla śmiertelników

2291

Władze Kijowa zarządziły urządzenie w miejskich szpitalach specjalnych luksusowych sal dla ukraińskiej “wierchuszki” przyzwyczajonej do korzystania z niedostępnej dla niej dziś zachodniej prywatnej medycyny i przerażonej, że leczyć wywołaną przez koronawirusa infekcję będzie musiała w makabrycznych warunkach, na jakie skazała rządzonych przez siebie zwyczajnych Ukraińców.

Wśród głównych wymogów – oddzielne izolowane od innych pomieszczeń sale o powierzchni co najmniej 13 m2 z przyciemnionymi oknami, wygodne połączenie z oddzielną, tylko dla uprzywilejowanych salą operacyjną, oddzielny skład z pełna gamą lekarstw i sprzętem medycznym, najlepsi lekarze z danego szpitala oddani do wyłącznej dyspozycji uprzywilejowanego pacjenta – ujawnili dziennikarze projektu Bihus Info zajmującego się opisywaniem afer korupcyjnych.

“Krąg ludzi, jacy będa korzystac z VIP-reżimu wyznaczono wskazując “osoby korzystające z ochrony państwowej”. Państwowa ochrona nadawana jest całemu szeregowi osób pełniących funkcje państwowe. Jednak nierzadko prezydenci swoimi personalnymi decyzjami wydzielaja ochrone państwową i osobom spoza wyznaczonego ustawowo kręgu. Odpowiednio krąg “szczególnych” chorych zgodnie z zarządzeniem może być duży” – komentuje Bihus Info, zwracając uwagę, ze z takiej ochrony korzysta np. były szef administracji prezydenckiej Wołodymyra Zelenskiego Andriej Bohdan, czy były premier Arsenij Jaceniuk.

Znając ukraińskie realia z luksusowych warunków leczenia w publicznych szpitalach za opłatą płacona do kieszeni będzie mogła skorzystać też kasta “mażorów”, czyli powiązanych politycznie biznesmenów i wypasionych na korupcji urzędników.

Władze miejskie Kijowa początkowo ukrywały wydane przez siebie zarządzenie i zaprzeczały, by dla wybrańców szykowano luksusowe warunki leczenia w miejskich szpitalach. Zarządzenie pojawiło się na stronie internetowej miasta dopiero po tym, jak opublikowali je dziennikarze projektu Bihus Info zajmującego się opisywaniem afer korupcyjnych. Nie wyjasniły jednak, jaki widzą związek pomiędzy przyznaniem komuś ochrony państwowej a luksusowymi, zamiast po prostu bezpiecznymi warunkami pobytu takiej osoby w szpitalu.

Dla porównania, tak wygląda szpital w Rubieżnem w obwodzie ługańskim na wschodzie Ukrainy, który wyznaczono jako główną placowkę leczenia zarażonych koronawirusem na tym terenie:

A tak szpital w Huście na Zakarpaciu: