Biden kłania się Putinowi. Poszkodowane Polska, Ukraina i Rumunia

1354

Hiszpańska gazeta El Pais opublikowała odpowiedź administracji prezydenta USA Joe Bidena na żądania rosyjskiego dyktatora Władimira Putina dotyczące ograniczenia obecności wojskowej NATO w krajach Europy Środkowo-Wschodniej. USA w imię dobrych stosunków z rosyjskim agresorem gotowe są zrezygnować z parasola ochronnego nad Ukrainą, osłabić zdolności obronne Polski przed potencjalnym rosyjskim atakiem z obwodu kaliningradzkiego i Białorusi oraz osłabić zdolności obronne Rumunii przed atakiem z okupowanego przez Rosję Krymu.

Wśród propozycji przedstawionych przez USA znalazły się:

omówienie z Federacją Rosyjską wzajemnych zobowiązań co do ograniczenia rozmieszczenia ofensywnych systemów rakietowych i misji wojskowych na Ukrainie, przy czym USA mówią o “dyskutowaniu” tej kwestii z Ukrainą co dotychczas w praktyce oznaczało zakulisowe naciski i szantaż,

zobowiązanie USA i NATO do nierozmieszczania broni jądrowej w Europie Wschodniej,

omówienie z Federacją Rosyjską mechanizmu potwierdzenia nierozmieszczania rakiet manewrujących Tomahawk w Rumunii i w Polsce.

Propozycje złożone przez Bidena Putinowi otwarcie uderzają w ogłoszony wczoraj wojskowo-polityczny sojusz Polski, Ukrainy i Wielkiej Brytanii.