Ukraińcy w Polsce wybrali Zelenskiego

2309

Wołodymyr Zelenskyj wygrał z urzędującym prezydentem Ukrainy Petrem Poroszenko w głosowaniu przeprowadzonym na terenie Polski – podała ukraińska Centralna Wyborcza Komisja.

Zelenskyj uzyskał poparcie 38,7 proc. mieszkających nad Wisłą Ukraińców uczestniczących w niedzielnej pierwszej turze wyborów prezydenckich. W czterech komisjach wyborczych głosowało łącznie 7 795 osób.

Wyniki uzyskane przez Zelenskiego w Polsce znacznie różnią się od ogólnego obrazu głosowania w zagranicznych obwodach – w zdecydowanej większości z nich wygrał Poroszenko. Różnica to z jednej strony efekt tego, że w większości krajów głosowały niewielkie grupy przedstawicieli oficjalnych struktur państwowych siłą rzeczy związanych z ekipą Poroszenki. Drugim ważnym czynnikiem, co podkreślają komentatorzy nad Dnieprem jest fakt, że tzw. “stara emigracja” w krajach zachodnich czerpie swój obraz Ukrainy i sytuacji w kraju z zafałszowanego obrazu przedstawianego przez media, natomiast emigranci w Polsce, to w zdecydowanej większości ludzie wypchnięci z ojczyzny “za chlebem” i znający z własnego doświadczenia jak wygląda ukraińska rzeczywistość.

https://cvk.gov.ua/pls/vp2019/wp314pt001f01=719.html