Ukraina szykuje prezent za 53 miliony hrywien dla rosyjskich okupantów Krymu

1071

Budżet państwa zapłaci 53 mln hrywien za budowę urządzeń, dzięki którym będzie możliwe wznowienie dostarczania wody z Dniepru na okupowany przez Rosję Krym – informuje dziennikarski projekt śledczy “Naszi Hroszi”.

Rozstrzygnięcie przetargu ogłoszonego przez Odeską Zjednoczona Dyrekcję Budowy biektów Gospodarki Wodnej zaplanowano na 6 października. Obiekt ma być wybudowany w rejonie wsi Czerwony Czabany w obwodzie chersońskim tuż przy wjeździe na okupowany półwysep.

 

Choć p.o. szefa Państwowej Agencji Zasobów Wodnych Ukrainy Iryna Owczarenko twierdzi, że niezbędność budowy urządzeń wynika w pierwszej kolejności z konieczności nawadniania pól w obwodzie chersońskim to dzienikarze “Naszich Hroszi” przypominają, że po pierwsze Owczarenko nie potrafiła wyjaśnić w jaki sosób ma to zapewnić inwestycja na granicy z okupowanymi terenami, po drugie zaś jeszcze wiosną jej poprzednik na tym stanowisku przyznawał, że obiekt jest potrzebny nie tylko rolnikom z chersońszczyzny ale także “dla dostarczania wody na Krym zgodnie z umową”. Budowa finansowana z budżetu Ukrainy według niego ma być warunkiem koniecznym dla wznowienia dostaw wody na tereny okupowane.  

 

fot. nashigroshi.org