Strana.in.ua: Wymiana uprzejmości – Poroszenko pomoże Putinowi otworzyć front w Syrii, Putin pomoże Poroszence rozprawić się z demokratyczną opozycją

908

Sensacyjną informację o tajnym układzie prezydenta-oligarchy Petra Poroszenki z Władimirem Putinem opublikował w sobotę ukraiński serwis informacyjny „Strana”.

„Petro Poroszenko w najbliższych dniach powinien ogłosić zakończenie ATO (tzw. operacja antyterrorystyczna – eufemizm używany przez ekipę Poroszenki na określenie wojny na Donbasie – red.), co stało się możliwe dzięki wstępnemu porozumieniu dwóch prezydentów o przerwaniu działań bojowych. To opłacalne dla obu stron konfliktu. Putin w rezultacie będzie mógł przerzucić armię swoich najemników do Syrii, na którą zwrócona jest uwaga już wszystkich światowych mediów. Ukraina uzyska możliwość stopniowego przeniesienia uwagi społeczeństwa na  inne zewnętrzne i wewnętrzne czynniki, w szczególności na problem walki z opozycją. W ten sposób na kilka lat konflikt na Donbasie zostanie zamrożony” – pisze „Strana”.

Serwis przypomina, że już 190 rosyjskich dywersantów z działającego na Donbasie batalionu „Don” dostało od swojego dowództwa rozkaz wycofania się na teren Rosji w celu przerzucenia do Syrii. Na Donbasie pozostało jedynie dowództwo i grupa snajperów oddziału, a 20 września Petro Poroszenko ogłosił, że ukraińskie dowództwo nie planuje kolejnych fal mobilizacji.

16 września jeden z szefów prorosyjskich bojówek Denis Puszylin reprezentujący ich w rozmowach w Mińsku informował, że konflikt zbrojny na Donbasie zbliża się do końca aktywnej fazy, a proces odbywa się w tajemnicy przed ukraińskim społeczeństwem „z obawy przed niezadowoleniem radykalnie nastrojonych batalionów” m.in. ukraińska armia miała w tajemnicy wycofać się z szeregu kontrolowanych przez siebie miejscowości pisze „Strana”.

Równocześnie w Ukrainie trwa kampania masowych aresztowań uczestników ruchu majdanowego, żołnierzy batalionów ochotniczych i opozycyjnych polityków, ukraińska Centralna Komisja Wyborcza dopuściła zaś do udziału w zaplanowanych na 25 października wyborach samorządowych partię Puszylina.

fot. strana.in.ua