Brytyjczycy sprawdzą lewą kasę Poroszenki?

1065

Ukraiński parlamentarzysta Witalij Kuprij zwrócił się do ambasadora Wielkiej Brytanii z wnioskiem o wszczęcie przez brytyjskie służby skarbowe śledztwa w sprawie związków prezydenta Petra Poroszenki i jego biznespartnera deputowanego Ihora Kononenki z nielegalnymi transferami pieniędzy.

“Dziś skierowałem piso do ambasadora Wielkiej Brytanii z prośba o sprzyjanie śledztwu w sprawie związków prezydenta Petra Poroszenki i jego biznespartnera deputowanego Ihora Kononenki z nielegalnymi transferami pieniędzy do firmy Intraco Management LTD” – ogłosił Witalij Kuprij proponując włączenie do sprawy brytyjskiej Służby Wywiadu Skarbowego. 

“Od 2012 do 2015 firma Intraco Management LTD realizowała wielkie przelewy walutowe i otrzymywała na swoje rachuni przekazy po 100, 200 a nawet 500 tysięcy euro z rachunków innych firm w rajach podatkowych. Przy czym w dokumentach płatniczych dla celów kontaktu wskazywano pocztę elektroniczną samego Ihora Kononenki, albo powiązanych z nim osób. Ze wskazanej firmy przelewano pieniądze na rachunek córki Kononenki – Darii, a także opłacano obsługę samolotu, na którym lata Petro Poroszenko” – przytacza Kuprij wyniki dziennikarskiego śledztwa opublikowanego przez portal vlada.io przypominając, że złożył już w tej sprawie zawiadomienie do dyrektora Narodowego Antykorupcyjnego Biura Ukrainy, prokuratora generalnego Ukrainy oraz szefowej wudziału MSW zajmującego się odzyskiwaniem kwot nielegalnie wyprowadzonych z Ukrainy.

“Dana sprawa ma wymiar międzynarodowy, dlatego powinna być rozpoznawana z uwzgędnieniem standardów wprowadzonych przez międzynarodową grupę przeciwdziałania praniu brudnych pieniędzy FATF. Nie mozna budować demokratycznego państwa prawa, jeśli w kraju panuje wybiórcze stosowanie prawa względem wysoko postawionych osób” – konkluduje Kuprij.