Austriacka prokuratura wszczęła śledztwo w sprawie nielegalnych transferów pieniędzy dokonywanych przez szefa administracji prezydenta Ukrainy

1048

Austria skierowała do Generalnej Prokuratury Ukrainy wniosek o udzielenie pomocy prawnej w śledztwie dotyczącym transakcji realizowanych przez Borysa Łożkina – partnera biznesowego Petra Poroszenki pełniącego funkcję szefa Administracji Prezydenta Ukrainy – poinformował na swoim blogu parlamentarzysta Serhij Leszczenko.

Nazwisko Łożkina ma się pojawiać w sprawie karnej dotyczącej transferów milionów dolarów wszczętej w marcu na wniosek austriackiego ministerstwa spraw wewnętrznych, które natrafiło na nie podczas kontroli austriackiego sektora bankowego pod kontem prania brudnych pieniędzy. O udział w nielegalnym procederze oprócz niego podejrzewanych jest jeszcze dwóch obywateli Ukrainy. Wniosek Austrii w sprawie udzielenie pomocy prawnej ukraiński prokurator generalny otrzymał już kilka tygodni temu i trzymał w tajemnicy – napisał Leszczenko.

Jak podają ukraińskie media powołujące się na anonimowe źródła z administracji prezydenta sprawa dotyczy sprzedaży w 2013 r. przez Borysa Łożkina koncernu medialnego UMH związanemu z rodziną Wiktora Janukowycza oligarsze Sergiejowi Kurczence. Łożkin wystąpił wówczas jako pośrednik Poroszenki – najpierw odkupił od swojego partnera biznesowego jego udziały w firmie, a kilka miesięcy później odsprzedał je Kurczence. Transfery związane z tą transakcją przechodziły z kont w rajach podatkowych na inne konta w rajach podatkowych za pośrednictwem austriackich banków.

Sam Łożkin, jak informują media poinformował, ze ani austriackie, ani ukraińskie służby ledcze nie zwracały się do niego.

Publikacja informacji o śledztwie przeciwko Łożkinowi zbiegła się z ujawnieniem przez media w Kijowie dowodów przelewów bankowych,  z których wynika, że wiceszef  parlamentarnej frakcji Bloku Petra Poroszenki dokonuje kilka razy w miesiącu idących w setki tysięcy dolarów nieewidencjonowanych przez ukraiński system podatkowy przelewów na znajdujące się w jednym z rajów podatkowych konto, z którego opłacano m.in. obsługę prywatnego samolotu Petra Poroszenki.

fot. communitarian.ru