Najbliżsi współpracownicy Poroszenki prali “lewą kasę” Janukowycza? Przedwyborczy rozłam w generalnej prokuraturze Ukrainy.

979

Była szefowa ukraińskiego banku centralnego Waleria Gontariewa, która przed objęciem funkcji jako właścicielka firmy inwestycyjnej ICU obsługiwała prywatne interesy Petra Poroszenki, jeden z najbliższych przyjaciół i partnerów biznesowych Poroszenki były wiceszef prezydenckiej administracji Borys Łożkin oraz aktualny wiceszef administracji prezydenta Ukrainy Ołeksij Fiłatow, zostali postawieni w stan oskarżenia w związku z praniem pieniędzy zrabowanych przez byłego prezydenta Wiktora Janukowycza i jego otoczenie – poinformował szef wydziału kierownictwa procesowego w sprawach karnych Prokuratury Generalnej Ukrainy Konstatyn Kulik.

Informacje potwierdził na facebooku sam prokurator generalny Jurij Łucenko, który poinformował o postawieniu w stan oskarżenia kilkudziesięciu osób, choć bez podawania konkretnych nazwisk a jedynie wskazując, że część z oskarżonych zajmowała lub zajmuje wysokie stanowiska w banku centralnym, administracji i ministerstwach.

Potem zrobiło się jeszcze ciekawiej – rzeczniczka prasowa Łucenki Larysa Sarhan i rzecznik prasowy prokuratury Andriej Łysenko, jaki do ostatniej chwili obsługiwał reżim Janukowycza jako pracownik biura prasowego byłego prezydenta i zasłynął oblewaniem pomyjami protestujących na Majdanie Ukraińców nieoczekiwanie opublikowali na swoich stronach na facebooku jednakowe komunikaty, w których stwierdzili, że “decyzje o postawieniu w stan oskarżenia są nieważne, bo zostały wydane z naruszeniem procedury a prokuratorem, który je wydał zajmą się organy śledcze”.

Oskarżyli też Kulika, że decyzje procesowe wydał w porozumieniu ze skonfliktowanym z Poroszenką oligarchą Ihorem Kołomojskim.

Kilka godzin po opublikowaniu informacji o postawieniu najbliższych współpracowników Poroszenki w stan oskarżenia odpowiedź przyszła ze strony samego prezydenta-oligarchy. Związany z nim portal Mirotworec umieścił Kołomojskiego, który w 2014 r. zorganizował obronę wschodniej Ukrainy przed rosyjska agresją… na liście prorosyjskich separatystów.

Źródło:

https://www.unian.ua/politics/10496202-udar-po-poroshenku-gpu-ogolosila-pidozru-lozhkinu-gontareviy-pasenyuku-ta-zastupniku-golovi-ap-filatovu-v-mahinaciyah-z-kurchenkom-na-milyardi-onovlyuyetsya.html

https://www.unian.ua/politics/10496856-u-gpu-vidbuvayetsya-shchos-divne-pres-sekretari-lucenka-raptovo-vistupili-advokatami-gontaryevoji-i-ko-proti-samih-sebe.html