Weterani rozpoczęli blokadę biznesów Poroszenki

1570

Weterani oddziałów ochotniczych, którzy od dwóch tygodni protestują pod siedzibą ukraińskiego parlamentu domagając się reform politycznych i realnej walki z korupcją na szczytach władzy rozpoczęli w sobotę akcję obywatelskiego bojkotu firm należących do prezydenta-oligarchy Petra Poroszenki.

Według informacji przewodniczącego parlamentarnego komitetu do spraw walki z korupcją Jehora Soboliewa w sobotę wieczorem zablokowano drogę dojazdową do centrum logistycznego należącego do Poroszenki koncernu cukierniczego Roshen w Jahotynie w obwodzie kijowskim oraz zakładów cukierniczych w mateczniku oligarchy — Winnicy.

«Bez broni, bez demolowania, spokojnie i w sposób zorganizowany. Jutro pójdziemy po sklepach cukierniczych przekonywać ludzi, by nie dawali ani hrywny biznesmenowi, jaki zaniedbuje prezydenckie obowiązki. Skoro Petro Poroszenko nie kieruje się ani prawem, ani głosem rozsądku, niech chociaż chęć nie tracenia zysków przywróci mu świadomość» – komentował na facebooku Soboliew.

Organizatorzy bojkotu wystosowali odezwę do Ukraińców, w której napisali:

«Jesteśmy żołnierzami i oficerami batalionów ochotniczych, Gwardii Narodowej i Sił Zbrojnych Ukrainy. Wróciliśmy z frontu i widzimy wokół bezprawie, rozkradanie i fałsz. Kiedy szliśmy bronić kraj, jego kierownictwo obiecało pociągnąć do odpowiedzialności złodziei i morderców z ekipy poprzedniego prezydenta. Zamiast tego widzimy, że wybrany podczas odpierania przez nas ataków Putina prezydent zjednoczył się ze złodziejami i mordercami, i wzbogaca się wraz z nimi.

Zaproponowaliśmy Petrowi Poroszence by wniósł do parlamentu projekt ustawy o utworzeniu Sądu Antykorupcyjnego, jaki zacznie odprawiać za kraty takich jak Nasirow (oskarżany o korupcję były szef służby skarbowej), Ochendowskyj (oskarżany o korupcję i fałszowanie wyborów za czasów reżimu Janukowycza szef centralnej komisji wyborczej), czy Rozenblat (oskarżany o korupcję parlamentarzysta Bloku Petra Poroszenki) oraz projekt ustawy o impeachmencie prezydenta, jaki powinien pracować wyłącznie w ramach prawa. Ale Poroszenko blokuje te ważne dla kraju decyzje.

Dlatego prosimy was byście pomogli nam zmusić wybranego szefa państwa i głównodowodzącego do działania w interesach całego społeczeństwa, a nie wyłącznie w swoim osobistym interesie.

Nim w pierwszej kolejności kieruje chęć wzbogacenia się. Dlatego proponujemy nie kupować towarów w jego sklepach, nie korzystać z usług jego firm ubezpieczeniowych, banków — nie dawać ani hrywny żadnej z jego 104 firm».

«My jak nikt inny rozumiemy, na ile ważne jest zachowanie i umocnienie państwa, jakie broni swojej niepodległości. Dlatego jesteśmy przeciw przelewowi krwi, napadom na ludzi, sklepy, czy zakłady. Ale prezydent musi wybrać — zajmuje się albo państwem, albo biznesem.

Gdy tylko wzbogacanie się na posiadanej władzy się zakończy, będziemy mieli z wami znacznie silniejszą obronę, znacznie wyższe płace i emerytury i prawo zacznie działać dla wszystkich» – przekonują weterani.

Obywatelską akcję poparł szereg aktywistów społecznych i wolontariuszy.

Na facebooku informacje o bojkocie opatrzono hashtagiem-wezwaniem do Poroszenki #ЗаймітьсяАбоДержавоюАбоБізнесом , czyli «zajmij się albo państwem, albo biznesem».

fot. Internet/Roshen/facebook

Więcej na ten temat:

Kiedy ukraińscy żołnierze-ochotnicy ginęli pod Iłowajskiem Poroszenko zajęty był ukrywaniem majątku. Prezydent-oligarcha złamał konstytucję, ukrył majątek w raju podatkowym i sfałszował swoją deklarację majątkową