Poroszenko pozbawił Mikheila Saakaszwili obywatelstwa Ukrainy. To koniec demokracji nad Dnieprem?

1933

 

Komunikat informujący o pozbawieniu byłego prezydenta Gruzji Mikheila Saakaszwilego nadanego mu w 2015 r. ukraińskiego obywatelstwa opublikowała w środę wieczorem na swojej stronie internetowej Państwowa Migracyjna Służba Ukrainy.

https://dmsu.gov.ua/news/dms/prezidentom-ukrajni-vidano-ukaz-pro-vtratu-gromadyanstva-ukrajni.html

Saakaszwilego pozbawiono ukraińskiego obywatelstwa w momencie, gdy przebywał w USA odbywając tam spotkania z wpływowymi politykami. Anulowanie ukraińskiego paszportu zdaniem komentatorów przekształciło go w „bezpaństwowca na wygnaniu w USA”.

Saakaszwili jeszcze w maju tego roku informował o docierających do niego sygnałach mówiących o tym, że Poroszenko zamierza odebrać mu ukraińskie obywatelstwo.

„Wówczas prokurator generalny Łucenko nazwał to brednią, a Poroszenko kilka razy zaprzeczył by istniały takie plany – przypomniała dziennikarka stacji telewizyjnej ZIK Tetiana Danylenko. „ Jeśli informacja o anulowaniu obywatelstwa się potwierdzi, to nie będzie nawet sygnałem o zagrożeniu autorytaryzmem, a bezpośrednim symptomem, że my w nim dawno żyjemy” –  uważa.

https://www.facebook.com/tdanylenko/posts/1521864757872294

Mikheil Saakaszwili od maja 2015 do listopada 2016 r. pełnił funkcję szefa administracji obwodowej obwodu odeskiego.  Po odwołaniu ze stanowiska założył opozycyjną wobec Poroszenki partię Ruch Nowych Sił i był zagorzałym krytykiem prezydenta-oligarchy.

Decyzja Petra Poroszenki powszechnie jest komentowana jako rozprawa z niewygodnym politycznym konkurentem, który „zerwał się z uwięzi”.

„Pozbawienie Mikheila Saakaszwilego ukraińskiego obywatelstwa – to najgłupsze, co można było wymyślić. To oznaka słabości, która nie zdobi prezydenta Ukrainy. Głupsze w swoim czasie było tylko wsadzenie za kraty Julii Tymoszenko w czasach Wiktora Janukowycza. Z Mikheilem Saakaszwili można się nie zgadzać. On może się nie podobać. Ale ogólnie Saakaszwili jest po naszej stronie cywilizacyjnej barykady. I ostatecznie od rozliczeń dwóch prezydentów na pewno nie wygra Ukraina” – komentował decyzję Poroszenki ukraiński parlamentarzysta Mustafa Najem.

Oświadczenie  w sprawie pozbawienia swojego lidera ukraińskiego obywatelstwa wydała partia Ruch Nowych Sił.

„Decyzja Poroszenki o pozbawieniu Mikheila Saakaszwili ukraińskiego obywatelstwa będzie oznaczała koniec demokracji w Ukrainie i jedynie przyspieszy koniec tej władzy, jaka działa dyktatorskimi metodami Janukowycza. Historia się powtarza. Podczas Rewolucji Godności reżim Janukowycza już zabraniał Saakaszwilemu wjazdu do Ukrainy. Poroszenko następuje na te same historyczne grabie, jakie poprzedzają powalenie reżimu” – głosi oświadczenie opublikowane na stronie internetowej RNS.

https://rns.org.ua/blog/zayava-ruhu-novih-sil-shhodo-pozbavlennya-mihayla-saakashvili-ukrayinskogo-gromadyanstva/

fot. RNS