Andrij Klymenko: Anektowany Krym to poligon doświadczalny rosyjskiego neototalitaryzmu

1047

Andrij Klymenko, redaktor naczelny serwisu informacyjnego “Black Sea News”:

“Aneksja Krymu stała się punktem krytycznym, po przejściu którego, Federacja Rosyjska ostatecznie przekształciła się z kraju autorytarnego w neototalitarny. Znak szczególny neototalitaryzmu – pełna kontrola rządzącego reżimu nad całym życiem społecznym, jak nie paradoksalnie, przy nieograniczonym dostępie ludności do środków masowej informacji i komunikacji – z pomocą technologi zarządzania świadomością masową. W chwili obecnej na anektowanym Krymie zakończył się “okres przejściowy” i zaczęło się jego wszechstronne “oswajanie” krajem-okupantem.

Model neototalitarnego reżimu na Krymie jest znacznie bardziej twardy, niż w Federacji Rosyjskiej. W tym sensie “krymski reżim” – to eksperyment, w którym wypracowuje się bliska przyszłość całej Rosji w kontekście praw człowieka. Znaczenie tego eksperymentu dla Federacji Rosyjskiej w tym, że to neototalitarne praktyki odpracowuje się na terytorium, ludność którego prawie ćwierć wieku żyła w warunkach demokracji i nieograniczonej swobody słowa.

Eksperyment dał przynoszący nadzieję putinowskiemu reżimowi rezultat: jeśli w Federacji Rosyjskiej instytucje demokratyczne likwidowano powoli i stopniowo w ciągu 12-15 lat, to na Krymie udało się to zrobić w ciągu roku i w znacznie silniejszej postaci.”