Rząd i parlament padły, Zelenskyj jeszcze się trzyma

1255

Ukraiński prezydent Wołodymyr Zelenskyj i jego ekipa kompletnie sobie nie radzą z najważniejszymi dla kraju sprawami, uważa zdecydowana większość Ukraińców. Druzgocące wyniki sondażu opublikował Kijowski Międzynarodowy Instytut Socjologii.

Ocena działalności Wołodymyra Zelenskiego spadła z 62 proc. w grudniu zeszłego roku do 47 proc. w lutym, równolegle z 25 do 40 proc. wzrosła liczba osób niezadowolonych z tego co i jak robi ukraiński prezydent. Pozytywne zdanie na temat działań rządu ma znacznie mniej, bo zaledwie 21 proc., podczas gdy 66 proc. ocenia je negatywnie. Najgorsze zdanie Ukraińcy mają o swoim parlamencie – aż 70 proc. nie popiera tego co robią “słudzy narodu”, odmiennego zdania jest jedynie 19 proc.

Ogólne oceny wystawione władzom przez Ukraińców nie dziwią jeśli przyjrzeć się jak według nich sprawiają się one z kluczowymi problemami – a raczej, jak nie dają sobie z nimi rady.

Z zakończeniem wojny na Donbasie nie radzą sobie one zdaniem 70 proc. ankietowanych, 83 proc. wskazuje na fiasko deklarowanej przez ekipę Zelenskiego walki z korupcją na szczytach władzy i to mimo budzącej śmiech politowania Ukraińców niedawnej głośnej deklaracji premiera o tym, że “w rządzie nie ma już korupcji i pozostała ona tylko na niższych szczeblach”, 80 proc. fatalnie ocenia zdolność władz do sprawnego rozwiązania głośnych spraw kryminalnych, tyle samo Ukraińców negatywnie ocenia poziom spełnienia postulatu obniżenia horrendalnie wysokich taryf na usługi komunalne.

Źródło