Oskarżany o bezprawne działania sędzia pokieruje kluczowym dla inwestorów sądem w Kijowie

1246

Prezesem wydającego wyroki w najważniejszych sprawach gospodarczych na Ukrainie okręgowego sądu administracyjnego w Kijowie ponownie został wybrany Pawło Wowk, w stosunku do którego toczy się postępowanie karne. Prokuratura i Narodowe Antykorupcyjne Biuro Ukrainy zarzucają Wowkowi nielegalne działania mające zagwarantować skorumpowanym sędziom pozostawanie na stanowiskach i dalsze orzekanie. W sierpniu zeszłego roku prokuratura wręczyła Wowkowi postanowienie o postawieniu zarzutów karnych a w listopadzie akt oskarżenia został skierowany do sądu.

Kierowany przez Wowka okręgowy sąd administracyjny w Kijowie słynie z “dziwnych” wyroków m.in. przywrócił on na stanowisko szefa ukraińskiej skarbówki aresztowanego w związku z oskarżeniami o korupcję jej szefa Romana Nasirowa, zablokował ustawowe przemianowanie podporządkowanej Moskwie cerkwi patriarchatu moskiewskiego, blokował przeprowadzenie konkursu na szefa służby celnej i pozwolił na ukrycie deklaracji majątkowej oskarżanemu o nielegalne zgromadzenie fortuny wiceszefowi Służby Bezpieczeństwa Ukrainy Pawło Demczynie.

Jak ustalili dziennikarze “Radia Swoboda” w 2013 r. sędzia Pawło Wowk latał do Norwegii wyczarterowanym prywatnym odrzutowcem, koszt przelotu był wyższy niż cały oficjalny roczny dochód sędziego.

Nominacja sędziego Wowka zbiegła się z masowym najazdem ukraińskich polityków na Światowe Forum Ekonomiczne w Davos, na którym zamierzają zachęcać zachodnich inwestorów do inwwestowania na Ukrainie.

– Drodzy inwestorzy zagraniczni, w Davos będą wam wiele opowiadali politycy, których kariera ulegnie poważnej zmianie za 3-4 lata, a dla niektórych nawet się zakończy. Dlatego dogadywać powinniście się z tym dżentelmenem – to prezes okręgowego sądu administracyjnego Pawło Wowk. Pawła przez kilka miesięcy nagrywało Narodowe Antykorupcyjne Biuro Ukrainy – a nagrania wskazują, że sędzia wykorzystuje swoje powiązania, aby wpływać na decyzje różnych organów władzy. Ale żadne instytucje kontrolujące Wowkowi nie straszne, pozostał na stanowisku i nadal orzeka w imieniu Ukrainy, a dziś zostaje ponownie wybrany na szefa jednego z kluczowych sądów. Wowk przeżył Janukowycza, przeżył Poroszenkę i czuje się świetnie przy Zelenskim, żadne kompromitujące materiały go nie ruszają. Politycy się zmieniają, ale „decydenci” pozostają, więc kto lepiej zagwarantuje wasze prawa: oni – tymczasowi, czy on – niezatapialny? Inwestorów łatwiej przekonać uczciwym i niezależnym arbitrażem, ale na razie… czeka na nich on – ironizuje znany ukraiński dziennikarz Jurij Butusow.

fot.RadioSvoboda