Latyfundyści opanowali kluczowe pozycje we władzach Ukrainy

1139

Latyfundyści, którzy opanowali kluczowe pozycje w ukraińskich strukturach władzy i decydują o losach milionów mieszkańców ukraińskiej wsi kierują się własną chciwością i za nic mają strategiczny interes kraju. W swoich działaniach nie tylko łamią przy tym elementarne zasady nakazujące powstrzymanie się od działalności rodzącej konflikt interesów ale bardzo często po prostu ordynarnie łamią prawo pewni, że ujdzie im to na sucho. A wszystko to odbywa się za wiedzą i za pełnym przyzwoleniem ukraińskiego prezydenta Wołodymyra Zelenskiego – oceniają ukraińscy eksperci branży rolnej.

Funkcję doradcy premiera do spraw rynku ziemi rolnej otrzymał Aleksiej Muszak, jedyny jego związek z branżą rolną to fakt, że jest bratem ciotecznym głównego udziałowca agroholdingu „Kernel” Andrieja Wierewskiego z areałem 530 tys. hektarów. Pełnomocnikiem prezydenta Ukrainy do spraw “reformy rolnej” został Roman Leszczenko kontrolujący kilkanaście tysięcy hektarów i będący jednocześnie założycielem firmy konsultingowej zajmującej się pośrednictwem w handlu ziemią rolną, majacy na swoim koncie udział w transakcji na podstawie której zagraniczny podmiot przejął kontrolę nad 5 tys. ha (administracja prezydencka początkowo starała się ukryć ten fakt przedstawiając go jako eksperta z zakresu prawa rolnego). Stanowisko szefa kluczowego parlamentarnego komitetu rolnego pełni zaś Nikołaj Solski – współwłaściciel Ukraińskiego Agrarnego Holdingu z areałem 51 tys. ha zajmującego 30 miejsce na liście „Top 100 latyfundystów Ukrainy”, w którym jego partnerem biznesowym był z kolei szef prezydenckiej administracji Andrij Bohdan. Według doniesień medialnych firma Solskiego i Bohdana w 2018 r. była objęta postępowaniem Narodowego Antykorupcyjnego Biura Ukrainy w związku z zagarnięciem 1400 hektarów państwowej ziemi.

“Dziennikarze zwracają uwagę, na przyspieszoną procedurę głosowania – “turboreżim”, dzięki jakiej Solskiemu udało się doprowadzić do przyjęcia szeregu inicjatyw, w tym otwarcia rynku ziemi. Przy tym w parlamencie oprócz “Sługi Narodu” (partia Wołodymyra Zelenskiego) jest jeszcze jedna grupa deputowanych, jacy są gotowi podtrzymywać jakiekolwiek jego inicjatywy – lobby założyciela agroholdingu “Kernel” Wieriewskiego. Jeden z przedstawicieli tej grupy – Aleksiej Muszak otrzymał posadę doradcy premiera Honczaruka do spraw ziemi rolnej.

Według informacji mediów, w ten sposób współpraca w sprawach inicjatyw rolnych wygląda tak: Bohdan przepycha projekty w administracji prezydenta, Solski je wnosi do parlamentu, Muszak “doradza” Honczarukowi, komitet parlamentarny kierowany przez Solskiego je podtrzymuje, a parlament w “turboreżimie” je przyjmuje. Przy tym opinie rolników, mieszkańców wsi i obywateli się nie uwzględnia” – opisywał korupcyjny system jaki opanował ukraińską politykę rolną serwis informacyjny Apostrophe.