Sondażowy nokdaun Poroszenki

1014

Wołodymyr Zelenskyj z poparciem większym niż Tymoszenko i Poroszenko łącznie, urzędujący prezydent traci poparcie, a do walki o drugie miejsce dołącza były minister obrony Anatolij Hrycenko – ukazały się nowe sondaże, które częściowo uwzględniają już wizerunkową katastrofę, jaką dla Petra Poroszenki jest afera z gigantycznymi malwersacjami w sektorze obronnym.

Зеленський продовжує очолювати рейтинг. Тимошенко повертає позиції

26,5 proc. badanych zadeklarowało chęć głosowania na komika i producenta filmowego Wołodymyra Zelenskiego, urzędującego prezydenta oligarchę Petra Poroszenkę poparłoby 14,1 proc. a byłą premier Julię Tymoszenko 12,1 proc. wyborców – to wyniki badania przeprowadzonego przez pracownię socjologiczną Active Group w dniach 26 lutego – 2 marca. Jak zauważa sondażownia różnica między 2 i 3 miejscem mieści się w granicach błędu statystycznego.

Do trójki liderów zbliża się były minister obrony Anatolij Hrycenko, na którego głos zadeklarowało 9,7 proc., przy czym badanie nie uwzględnia rezygnacji z kandydowania i wezwania do głosowania na Hrycenkę przez mera Lwowa Andrija Sadowego i dziennikarza Dmytra Hnapa, na których łącznie chciało głosować ok. 3 proc.

Nowy sondaż wyborczy opublikowała też Grupa Socjologiczna Rating.

Liderem w jej badaniu jest Wołodymyr Zelenskyj, na którego głosować chce 24,7 proc. tych, którzy są zdecydowani co do swojego wyboru i udziału w głosowaniu. Drugie miejsce przypadło Julii Tymoszenko z poparciem 18,3 proc., trzecie Petrowi Poroszence – 16,8 proc. Na Anatolija Hrycenkę chciałoby zagłosować 10,8 proc.  zarówno Tymoszenko jak i Hrycenko umocnili swoją pozycję w porównaniu z poprzednim sondażem.
Najwyższy poziom zaufania społecznego ma Zelenskyj – ufa mu aż 43 proc. Ukraińców, co jest ewenementem w politycznej historii naszego sąsiada. Kolejne miejsca przypadły Tymoszenko z 28 proc., Hrycence – 26 proc. i Poroszence z 24 proc. ufających im. Poroszenko jest jednocześnie w ścisłej czołówce polityków, którym Ukraińcy nie ufają – brak zaufania do oligarchy deklaruje aż 69 proc. wyborców, gorzej wypada tylko lider reprezentującej interesy donieckiego oligarchy Rinata Achmetowa Radykalnej Partii Ljaszka Ołeh Ljaszko z 71 proc. nieufności.