Sondaże prezydenckie – Zelenskyj mocno na czele stawki, Poroszenko i Tymoszenko walczą o drugie miejsce

961

Komik i producent filmowy Wołodymyr Zelenskyj twardo wygrywa zarówno w pierwszej turze wyborów prezydenckich na Ukrainie, jakie odbędą się 31 marca, jak i w ewentualnej drugiej turze – wynika z najnowszych sondaży opublikowanych przez ukraińskie pracownie socjologiczne. Urzędujący prezydent Petro Poroszenko, który ubiega się o reelekcję walczy o drugie miejsce stawki z byłą premier Julią Tymoszenko, która odrobiła straty.

Zgodnie z sondażem przeprowadzonym w dniach 20 – 26 lutego przez Centrum Badań Społecznych “Sofia” Zelenskyj może liczyć na 18,3 proc., Tymoszenko na 15,4 proc., a Poroszenko na 12,1 proc. głosów Ukraińców, którzy zadeklarowali udział w wyborach.

Sondaż prezydencki Centrum Badań Społecznych “Sofia”

W badaniu przeprowadzonym w dniach przez Grupę Socjologiczną “Rating” na Wołodymyra Zelenskiego chce zagłosować 25,1 proc. tych którzy wezmą udział w wyborach i maja swojego faworyta, drugie miejsce niemal ex aequo zajmują Poroszenko z poparciem 16,6 proc. i Tymoszenko, głosowanie na którą zadeklarowało 16,2 proc. wyborców.

“Rating” zapytał też o poparcie kandydatów w ewentualnej drugiej turze  wyborów. Zelenskyj wygrałby zarówno z Poroszenko stosunkiem głosów 42 proc. do 24 proc. , jak i Tymoszenko stosunkiem głosów 37 proc. do 24 proc., z kolei była premier pokonałaby Poroszenkę stosunkiem głosów 31 proc. do 24 proc.

Sondaż Grupy Socjologicznej “Rating”

Oba sondaże przeprowadzono przed ujawnieniem gigantycznej afery w ukraińskim sektorze obronnym, w którą zamieszane są firmy Petra Poroszenki i jego najbliżsi współpracownicy.